Nieodpłatne świadczenia to dla większości z naszych klientów dziwaczne zjawisko, które jest kompletnie niezrozumiałe, a mimo to niesie za sobą szereg konsekwencji. Kochani klienci - ten wpis jest specjalnie dla Was! :)
Co to w ogóle jest?
Nieodpłatne świadczenie to sytuacja, kiedy otrzymujemy coś nieodpłatnie, a w normalnych warunkach musielibyśmy za to zapłacić. Mówiąc "coś" mamy na myśli zarówno przedmiot, jak i usługę.
Jakie to niesie za sobą konsekwencje?
Poważne. Nieodpłatne świadczenia stanowią przychód, który należy opodatkować na takich zasadach, według których się obecnie rozliczamy.
Jak ustalić ich wartość?
Jeśli przedmiot nieodpłatnego świadczenia jest związany z działalnością, którą prowadzi podmiot dostarczający to "nieodpłatne świadczenie" - cenę ustalamy wg. cen, które ta firma stosuje do innych odbiorców.
Jeśli przedmiot nieodpłatnego świadczenia jest zakupiona usługa - cenę ustalamy zgodnie z ceną jej zakupu.
Jeśli przedmiot nieodpłatnego świadczenia jest udostępnienie lokalu, przyjmujemy cenę rynkową, którą uzyskałby właściciel nieruchomości wynajmując ją komuś za wynagrodzenie.
W innych przypadkach - zawsze przyjmujemy cenę rynkową.
Zwolnienie z opodatkowania?
Jeśli nieodpłatne świadczenie jest dostarczane przez członka naszej najbliższej rodziny nie musimy go opodatkować. Przez członka najbliższej rodziny należy rozumieć wszystkie osoby wchodzące w skład I i II grupy podatkowej, czyli małżonka, zstępnych, wstępnych, pasierba, zięcia, synową, rodzeństwo, ojczyma, macochę i teściów, zstępnych rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierbów, małżonków rodzeństwa i rodzeństwo małżonków, małżonków rodzeństwa małżonków, małżonków innych zstępnych.